E-učilnica E-indeks Slovensko English

Želim biti sprememba in podajam zaključni uvodnik oziroma dekanovo razmišljanje

E-novice smo na FOŠ začeli izdajati novembra 2009. To je bilo pred 15. leti. Strukturno in vsebinsko smo jih nekajkrat posodobili, saj smo želeli ohranjati aktualnost in zanimivost branja sprva našim študentom in članom akademskega zbora, dokaj hitro za tem pa tudi našim sodelavcem, partnerjem, lokalni skupnosti. Skratka vsem deležnikom »ekosistema FOŠ«. 

Marca 2014 sem kot dekan »izkoristil« uvodni nagovor E-novic za predstavitev svojih razmišljanj. To je bilo pred natanko 10. leti. V tem času sem spisal 68 različnih »umotvorov«, s katerimi sem želel vsakomur, ki bi si vzel 2 minuti časa, predstaviti svoja razmišljanja. K pisanju me ni silil nihče oziroma sem se silil sam. Priznam, da me je pisanje teh uvodnikov kar »zasvojilo«, mi postalo všeč in je pripomoglo k izboljšanju mojega »algoritma« kritičnega razmišljanja.

Pri pisanju me je vodilo moje prepričanje, da je za sproščanje ustvarjalnih potencialov dosti boljše, da kot vodja ostale prepričaš, da verjamejo v iste stvari kot ti, kot da jih prepričuješ, da počnejo stvari, ki jih želiš ti. 

Ti uvodniki so postopoma postali »dekanova razmišljanja« in tudi del blogov FOŠ, ki so naslovljeni Kakovost življenja. Tematike sem sprva izbiral iz konteksta aktualnih dogajanj, kasneje pa sem »razpredal« o ključnih gradnikih študijskih programov naše fakultete in o naši »FOŠevi« filozofiji vodenja. Priznam, da sem kot »ujetnik« filozofije kakovosti in odličnosti pisal največ o nenehnem izboljševanju in s tem obvladovanjem sprememb na osebni, organizacijski in civilizacijski ravni. 

Zelo močno sem se trudil »skrivati« oziroma z drugimi besedami poudarjati dve, meni zelo ljubi definiciji, ki mi »poenostavljata« moje akademsko poslanstvo in služita kot življenjsko vodilo. Prva je definicija organizacije kot ciljno usmerjenih razmerij med ljudmi, druga pa je definicija življenja kot procesa spoznavanja samega sebe za dobrobit drugih. 

Menim, da razumevanju bistva in s tem »iskanja osnovnih gradnikov« oziroma definicij posvečamo premalo pozornosti. Stvarnost je tako kompleksna, da jo moramo znati »gledati in videti« preko osnovnih gradnikov in ob kritični analizi poiskati ustrezne odgovore. Sliši se paradoksalno, a v kompleksnosti izzivov moramo znati kritično razmišljati na sistemski ravni preko osnovnih gradnikov, definicij, metafor…

Če nekemu početju dovolimo, da postane rutinsko, ga je potrebno izboljšati ali radikalno spremeniti. Menim, da je 10 let teh in takih uvodnikov v sklopu E-novic dovolj, oziroma, da je to ravno pravi čas za spremembe. Želim biti sprememba in s tem podajam zaključni uvodnik oziroma dekanovo razmišljanje.

prof. dr. Boris Bukovec,
dekan