Visokošolski strokovni (VS) študijski program prve stopnje Menedžment kakovosti
⑥ Predmetno specifične kompetence >>
⑧ Prijava za več informacij >>
① Temeljni cilji visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti
Cilj visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti je izobraziti diplomante s temeljnimi znanji s področja organizacijskih ved, s širokim znanjem raziskovalnih metod ter dobrim poznavanjem modelov, standardov in orodij kakovosti.
Diplomanti bodo poznali pomen in možnosti uporabe dognanj sodobne organizacijske teorije v realnem okolju organizacij s poudarkom na prepoznavanju priložnosti za nenehno izboljševanje kakovosti proizvodov in storitev, procesov in celotne procesno zasnovane organizacije.
S svojim širokim interdisciplinarnim znanjem se bodo lahko takoj po prvi stopnji vključili v kreativni delovni proces v organizacijah v gospodarstvu, javni upravi ali v nevladnih organizacijah ali pa nadaljevali študij na drugi in kasneje na tretji stopnji.
Ob zaključku visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti želimo študentom zagotoviti internalizacijo gradnikov sodobne organizacijske teorije, temelječe na organizaciji kot ciljno usmerjenih razmerij med ljudmi in internalizacijo avtopoietičnega koncepta obvladovanja kakovosti in odličnosti, temelječega na spiralno-vijačnem zaporedju planiranja, izvedbe, preverjanja in ukrepanja (Demingov P-D-C-A krog).
Odločilno pomemben poudarek je dan spoznavanju sodobnih pristopov, modelov in orodij, ki jih najboljše organizacije uporabljajo v svoji vsakodnevni praksi.
Po zaključku študija diplomant pridobi strokovni naslov: diplomirani organizator / diplomirana organizatorka, z okrajšavo dipl. org. (VS).
Glede na učne izide se študijski program razvršča v 7 raven slovenskega ogrodja kvalifikacij (SOK), 6 raven evropskega ogrodja kavalifikacij (EOK) in prvo stopnjo evropskega ogrodja visokošolskih kvalifikacij (EOVK).
Po zaključku študija lahko študent nadaljuje študij na drugi bolonjski stopnji (magisterij).
Možnosti zaposlitve: vodenje notranjih organizacijskih enot za kakovost, skrbnik (animator) za kakovost oziroma predstavnik vodstva za kakovost, vodenje notranjih organizacijskih enot za ravnanje z ljudmi pri delu, vodenje operativnih notranjih organizacijskih enot, projektant sistemov kakovosti, organizator procesov.
② Pogoji za vpis
V prvi letnik visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti se lahko na osnovi 38. člena Zakona o visokem šolstvu vpiše:
A. kdor je opravil maturo,
B. kdor je opravil poklicno maturo ali zaključni izpit v kateremkoli srednješolskem programu,
C. kdor je pred 01. 06. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Fakulteta lahko omeji vpis, če število prijav bistveno presega število razpisanih mest. Pri omejitvi vpisa so kandidati/ke iz točk A., B. in C. izbrani po kriteriju doseženih točk splošnega učnega uspeha v tretjem in četrtem letniku (40% točk) in splošnega učnega uspeha pri maturi oziroma poklicnem izpitu (60% točk).
Neposredno v drugi letnik visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti se lahko vpiše, kdor je uspešno zaključil višješolski strokovni program, sprejet po 01. 01. 1994, če izpolnjuje pogoje za vpis v visokošolski strokovni program. Vpisani študenti morajo do prijave teme diplomske naloge opraviti diferencialne izpite, ki izhajajo iz razlik med programi. Te predpiše ustrezni organ FOŠ v skupnem obsegu največ 24 KT po ECTS. Diplomantom, ki se vpišejo neposredno v 2. letnik visokošolskega strokovnega študijskega programa 1. stopnje Menedžment kakovosti, se ob vpisu na podlagi odločbe dekana določijo dodatne obveznosti v obliki diferencialnih izpitov ter za 1. letnik prizna razliko KT po ECTS, ki jih ne pridobijo z opravljenimi diferencialnimi izpiti.
Neposredno v tretji letnik visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti se lahko vpiše:
A. kdor je uspešno zaključil višješolski študij, sprejet pred 01. 01. 1994.
B. diplomanti kateregakoli visokošolskega strokovnega in univerzitetnega programa, sprejetega pred 11.6.2004 (nebolonjski), če izpolnjujejo pogoje za vpis v visokošolski strokovni program.
Vpisani študenti morajo do prijave teme diplomske naloge opraviti diferencialne izpite iz izbranih predmetov prvega in drugega letnika, ki jih v skupnem obsegu največ 45 KT po ECTS predpiše pristojni organ fakultete na osnovi ugotovljenih razlik med programoma.
Diplomantom, ki se vpišejo neposredno v 3. letnik visokošolskega strokovnega študijskega programa Menedžment kakovosti, se ob vpisu na podlagi odločbe dekana določijo dodatne obveznosti v obliki diferencialnih izpitov in za 1. in 2. letnik prizna razliko KT po ECTS, ki jih ne pridobijo z opravljenimi diferencialnimi izpiti.
③ Pogoji za napredovanje po programu
Za napredovanje iz prvega v drugi letnik mora študent/ka doseči najmanj 45 KT iz prvega letnika. Za napredovanje iz drugega v tretji letnik mora študent/ka opraviti vse obveznosti iz prvega letnika in najmanj 45 KT iz drugega letnika.
Fakulteta lahko odobri napredovanje v višji letnik tudi če ni dosegel/a zahtevanih pogojev v primeru naslednjih okoliščin: materinstvo, daljša bolezen, izjemne družinske ali socialne okoliščine, sodelovanje na vrhunskih kulturnih, športnih ali strokovnih prireditvah.
Študent/ka, ki ne izpolnjuje pogojev za vpis v višji letnik, lahko v času študija enkrat ponavlja letnik ali spremeni študijski program ali smer zaradi neizpolnitve obveznosti v prejšnji smeri ali študijskemu programu. Tretjega letnika ni možno ponavljati, ker je za opravljanje manjkajočih obveznosti namenjen absolventki staž.
Status študenta preneha, če študent:
- diplomira, z iztekom študijskega leta, v katerem je zaključil študij,
- ne diplomira na študijskem programu prve stopnje v 12 mesecih po zaključku zadnjega semestra, če v času študija ni ponavljal letnika ali spremenil študijskega programa ali smeri,
- ne diplomira na študijskem programu prve stopnje ob zaključku zadnjega semestra, če je v času študija ponavljal letnik ali spremenil študijski program ali smer,
- se izpiše,
- se med študijem ne vpiše v naslednji letnik oziroma semester,
- je bil izključen iz FOŠ.
Iz upravičenih razlogov se status študenta lahko tudi podaljša, vendar največ za eno leto. Študentke matere, ki v času študija rodijo, in študenti, ki v času študija postanejo očetje, imajo pravico do podaljšanja študentskega statusa za eno leto za vsakega živorojenega otroka.Študent/ka lahko glede na študijske dosežke konča študij v krajšem času, kot je predvideno s študijskim programom.
④ Predmetnik - prenovljen s študijskim letom 2025/2026
V mesecu novembru 2024 je bil sprejet prenovljen predmetnik visokošolskega strokovnega študijskega programa Menedžment kakovosti, ki se bo začel izvajati s študijskim letom 2025/2026 in bo veljal za novo vpisane študente.
Obstoječi študentje, ki redno napredujejo, bodo študijski program lahko zaključili po starem predmetniku, lahko pa se bodo odločili za dokončanje študija po novem predmetniku. V tem primeru bodo s strani referata prejeli obvestilo o obveznostih, ki jih morajo opraviti za dokončanje študija po novem predmetniku.
Ostali študentje bodo študijski progam zaključili po novem predmetniku.
Študij na visokošolskem strokovnem (VS) študijskem programu prve stopnje Menedžment kakovosti traja tri leta (šest semestrov) in je ovrednoten s 180 kreditnimi točkami. Program tvori 20 obveznih in 5 izbirnih predmetov, delovno prakso in diplomsko nalogo.
A - obvezni predmet
C - izbirni predmet
KT - kreditne točke po sistemu ECTS
⑤ Splošne kompetence
Študenti bodo v okviru visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti pridobili naslednje splošne kompetence:
- Poznavanje in razumevanje procesov, procesno zasnovane organizacije ter sposobnost obvladovanja nenehnega izboljševanja.
- Poznavanje in razumevanje širokega nabora pristopov, modelov, orodij in standardov za nenehno izboljševanje kakovosti organizacije ter njihovo aplikacijo v realno okolje.
- Uporaba in razvoj metod in tehnik za uspešno in učinkovito obvladovanje procesov ter nenehno izboljševanje kakovosti dela, proizvodov in storitev.
- Sposobnost analize, sinteze ter fleksibilne uporabe znanja v praksi.
- Obvladanje raziskovalnih metod, postopkov in procesov na področju organizacijskih študij.
- Zmožnost vzpostavljanja in vzdrževanja kooperativnih odnosov za delo v skupini in z drugimi zainteresiranimi ter zmožnost ustvarjalnega dialoga.
- Razvoj kritične in samokritične presoje.
- Poznavanje pomena kakovosti in prizadevanje za kakovost strokovnega dela skozi avtonomnost, (samo)kritičnost, (samo)refleksivnost in (samo)evalviranje v strokovnem delu.
- Etična refleksija in zavezanost profesionalni etiki v družbenem okolju.
- Usposobljenost za obvladovanje organizacijskih sprememb v organizaciji kot odziv na spremembe v okolju.
- Občutljivost za ljudi, usmerjanje razmerij med njimi ter razvoj komunikacijskih sposobnosti in spretnosti v domačem in mednarodnem okolju.
- Zmožnost vzpostavljanja in vzdrževanja partnerskih odnosov z vsemi zainteresiranimi (odjemalci, zaposleni, lastniki, družbeno okolje) za doseganje sonaravnega trajnostnega razvoja.
- Usposobljenost za vodenje oddelka in/ali skupine, organiziranje aktivnega in samostojnega dela ter usposabljanje zaposlenih.
- Sposobnost interdisciplinarnega povezovanja znanj različnih predmetov.
- Usposobljenost za mentorsko delo, strokovni razvoj in vseživljenjsko učenje.
- Razvoj in uporaba digitalnih kompetenc v domačem in mednarodnem okolju.
- Zmožnost razumevanja in implementacije načel trajnostnega razvoja v kontekstu menedžmenta kakovosti.
⑥ Predmetno specifične kompetence
Študenti bodo v okviru visokošolskega strokovnega (VS) študijskega programa prve stopnje Menedžment kakovosti pridobili naslednje predmetno specifične kompetence:
- Internalizacija gradnikov sodobne organizacijske teorije, temelječe na organizaciji kot ciljno usmerjenih razmerij med ljudmi.
- Poznavanje in razumevanje avtopoietičnega koncepta obvladovanja kakovosti in odličnosti, temelječega na spiralno-vijačnem zaporedju planiranja, izvedbe, preverjanja in ukrepanja.
- Sposobnost razumevanja in uporabe sodobnih teorij organizacije v praktičnem okolju.
- Obvladovanje metodologije in tehnologije raziskovanja na področju organizacijskih študij.
- Sposobnost razumevanja matematičnih in statističnih zakonitosti s poudarkom na njihovo uporabnost v praksi.
- Aktivno obvladovanje komuniciranja v tujem jeziku s poglobljenim poznavanjem izrazoslovja s področja organizacijskih študij.
- Poznavanje in razumevanje filozofije, pristopov, modelov, orodij in standardov celovite kakovosti in poslovne odličnosti ter usposobljenost za njihovo uporabo v praksi.
- Sposobnost prepoznavanja, obvladovanje in nenehnega izboljševanja procesov v organizaciji ter njihove povezave v celovit sistem procesov.
- Internalizacija odločilne pomembnosti usmeritve v zahteve in pričakovanja odjemalcev in obvladovanje temeljnih pristopov in metod trženja.
- Poznavanje temeljnih konceptov procesa razvoja novih proizvodov in storitev.
- Poznavanje pristopov in modelov kakovostnega obvladovanja procesa proizvodnje proizvodov in storitev.
- Sposobnost prepoznavanja in obvladovanja partnerskih odnosov z dobavitelji oziroma v celotni oskrbovalni verigi, prodaji in poprodaji.
- Poznavanje in obvladovanje logističnih procesov in njihove prepletenosti z ostalimi procesi v organizaciji.
- Obvladovanje ključnih praktičnih pristopov na področju ravnanja z ljudmi v smislu sproščanja njihovih ustvarjalnih potencialov.
- Sposobnost prepoznavanja in obvladovanja ključnih vidikov ekonomike organizacije.
- Obvladovanje temeljnih znanj in praktičnih pristopov, potrebnih za učinkovito in uspešno obvladovanje sistema vodenja organizacije s poudarkom na vodenju z zgledom, poslovnem komuniciranju, obvladovanju projektov, informatizaciji procesov in sistemskem razmišljanju.
- Usposobljenost za obvladovanje in nenehno izboljševanje dela v proizvodnih oziroma storitvenih organizacijah.
- Sposobnost prepoznavanja in implementacije okolju prijaznih praks v procesih zagotavljanja kakovosti.
⑦ Vsebine predmetov
Temelji organizacije
Nosilec: zasl.prof. dr. Boris Bukovec, doc. dr. Stojan Črv
- Pojem, pomen in vrste organizacij.
- Organizacijske strukture in strukture organiziranosti.
- Metode raziskovanja organizacijske urejenosti.
- Organiziranje funkcij.
- Projektiranje modelov organiziranosti.
- Organiziranje dela.
- Vrednotenje dela.
- Organizacijsko urejanje procesov.
- Organiziranje skupinskega dela.
- Organizacijske strategije.
- Kultura organizacije.
- Spreminjanje sodobne organiziranosti.
- Primeri dobrih praks.
Raziskovalna metodologija 1
Nosilec: doc. dr. Franc Brcar
- Znanost o organizaciji in organizacijsko raziskovanje.
- Cilji raziskovanja in načrtovanje raziskave.
- Teorija in izkustvo, znanstvena spoznanja in vzročnost.
- Raziskovalne metode.
- Kvantitativno raziskovanje:
- Temeljne značilnosti kvantitativne raziskave.
- Povezanost med spremenljivkami in hipoteze.
- Merjenje in merski instrumenti v kvantitativni raziskavi.
- Analiza podatkov in predstavitev rezultatov.
- Kvalitativno raziskovanje:
- Paradigma kvalitativnega raziskovanja.
- Značilnosti in potek kvalitativne raziskave.
- Raziskovalni problem in raziskovalna vprašanja.
- Analiza kvalitativnih podatkov in kvalitativne metode.
- Kombinirane ali mešane metode raziskovanja:
- Razlogi za uporabo mešane metode.
- Kombinirane in mešane metode pri raziskovanju kompleksnih problemov.
- Objektivnost, vrednotenje in etične podlage raziskovanja.
- Temelji menedžmenta.
- Organizacija kot sistem.
- Organizacija in razvoj menedžmenta.
- Kultura, filozofija organizacije.
- Etika menedžmenta.
- Vodenje, odločanje in odgovornost.
- Naloge menedžerjev.
- Globalni menedžment.
Poslovna statistika
Nosilec: doc. dr. Franc Brcar
- Osnovni pojmi statistike.
- Urejanje in prikazovanje statističnih podatkov.
- Relativna števila/statistične mere: rang, kvantili.
- Srednje vrednosti: mediana, modus, aritmetična sredina.
- Mere variabilnosti podatkov: varianca (disperzija), standardni odklon/deviacija.
- Asimetrija in mere asimetrije.
- Časovne vrste, pojmi, analiza, trend.
- Korelacije, t-test, regresija, HI-kvadrat test.
- Slučajni vzorci.
- Pojem statistične hipoteze.
- Testiranje hipotez.
- Ničelna hipoteza, nasprotna hipoteza.
Poslovni tuj jezik 1 - angleščina
Nosilec: Mihaela Pečnik, pred.
- Uvod in ponovitev.
- Teme in besedišča iz različnih poslovno-upravnih področjih.
- Strokovno besedišče in izbrana slovnična poglavja.
- Pisna in ustna komunikacija z uporabo strokovnih izrazov, vsebine, in dogodkov ter komunikacija iz vsakdanjega življenja na ravni B1/B2 po Skupnem evropskem referenčnem okviru za jezike.
- Predstavitev in pogovor o organizacijah, različnih procesih v organizacijah, organizacijskih strukturah, menedžmentu in kakovosti.
- Poslovna komunikacija v različnih situacijah in okoljih.
- Digitalna pismenost.
- Aktualna dogajanja po svetu.
Poslovni tuj jezik 1 - nemščina
Nosilec: Irena Golobič, pred.
- Preverjanje predznanja s ponovitvijo slovničnih prvin in izbranega besedišča.
- Prvi stiki, ki vključujejo pozdravljanje, predstavitev sebe in kolegov, predstavitev podjetja, strukturo podjetja in vrste podjetij.
- Sprejem gostov/strank/poslovnih partnerjev, ki vključuje pogovore, načrtovanje dnevnega programa za obiskovalca, dogovore za termin, rezervacijo hotelske sobe, mize v restavraciji itd.
- Pogovori o privatnih temah, ki vključujejo pripovedovanje o družinskih članih, dogovore za neposlovno srečanje, pripovedovanje o hobijih in prostem času, izpolnjevanje obrazcev.
- Potreba, naročilo in nakup, ki vključuje vzorce za povpraševanje, ponudbo in naročilo, primerjavo blaga, načrtovanje poslovne poti.
- V pisarni in na terenu, ki vključuje orodja in funkcije pisarne, dogajanje na sejmu, orientacijo.
- Številke in podatki, ki vključujejo opis poti, opis podjetja, organiziranje dela, opis ljudi.
- Digitalna transformacija in spremembe v organizacijah.
- Izbrana slovnična poglavja.
- Predstavitev seminarskih nalog (govorni nastopi).
Celovita kakovost in poslovna odličnost
Nosilec: Matej Klasinc, pred.
- Spremembe kot problem in priložnost.
- Celovita kakovost kot poslovna filozofija stalnega napredka.
- Odličnost.
- Od menedžmenta kakovosti do kakovosti menedžmenta.
- Ekonomski vidik kakovosti.
- Načela celovite kakovosti in poslovne odličnosti.
- Modeli izboljševanja kakovosti in poslovne odličnosti.
- Vidiki trajnosti, klimatskih sprememb in digitalizacije v sistemu vodenja.
- Metode izboljševanja kakovosti in poslovne odličnosti.
- Standardizacija in standardi.
- Funkcije kakovosti v organizaciji.
- Primeri dobrih praks.
Procesna zasnova organizacije
Nosilec: doc. dr. Matej Jevšček
- Pojmovanja procesne organiziranosti.
- Procesna organiziranost in standardi ISO 9000.
- Procesna organiziranost in model EFQM.
- Glavni, podporni in vodstveni procesi v organizaciji.
- Identifikacija in modeliranje procesov v organizaciji.
- Spremembe in prenova poslovnih procesov.
Trženje
Nosilec: izr. prof. dr. Armand Faganel
- Opredelitev temeljnih pojmov trženja. Razvoj trženja.
- Temelji tržno usmerjenega strateškega načrtovanja podjetja, pomen potrošnika.
- Pomen vizije in poslanstva organizacije pri kreiranju strategij.
- Analiziranje notranjega in zunanjega okolja-SWOT analiza. Iskanje konkurenčne prednosti.
- Trženjski splet s posebnim pogledom na digitalizacijo poslovanja.
- Upravljanje s trženjskimi napori in organizacija trženja.
- Trženjske raziskave.
- Analiza trženjskega okolja podjetja- mikro in makro okolje podjetja.
- Opredelitev izdelka (storitev), ravni izdelka(storitev), odločitve v zvezi z blagovno znamko, odločitve o izdelčnem spletu .
- Trženje storitev in nekateri vidiki trženjskega spleta za storitve.
- Določanje cen in pogojev.
- Poslovna distribucija (razpečava) izdelkov in tržna logistika.
- Neposredno trženje in elektronsko trženje.
- Mednarodno trženje.
- Praktični primeri trženjskih programov.
Razvoj proizvodov in procesov
Nosilec: Branka Bradica, pred.
- Izhodišča, vloga in pomen raziskav in razvoja.
- Strategija razvoja.
- Vpliv na okolje v celotnem življenjskem ciklu proiz-voda.
- Načrtovanje in razvoj proizvoda.
- Razvoj energetsko učinkovitega procesa.
- Sočasni inženiring.
- Raziskovalno-razvojni proces in projekti.
- Obvladovanje sprememb.
- Vidik razvoja proizvodov in procesov v modelih, standardih in metodah celovite kakovosti in poslov-ne odličnosti.
- Trajnostna zasnova izdelkov (izbor okolju prijaznih materialnih virov, design izdelkov z dolgo življenjsko dobo, eko-inovacije)
Teorija organizacije
Nosilec: zasl. prof. dr. Boris Bukovec
- Kaj je teorija organizacije.
- Pojmovanja organizacije.
- Razvoj organizacijske znanosti.
- Predhodna proučevanja organizacije.
- Klasična teorija organizacije.
- Neoklasična teorija organizacije.
- Moderna teorija organizacije.
- Post moderne teorije organizacije.
- Organizacija in 4.0 industrijska revolucije.
- Organizacija in sonarvani trajnostni razvoj.
- Primeri dobrih praks.
Proizvodnja
Nosilec: Branka Bradica, pred.
- Določitev proizvodne strategije
- Poslovno operacijski sistem
- Ocena potrebne količine proizvodnje.
- Proizvodni program.
- Zagotavljanje proizvodnih kapacitet.
- Organiziranje delovnega procesa.
- Oblikovanje dela na delovnem mestu.
- Kakovost izdelkov in storitev.
- Planiranje proizvodnje.
- Orodja obvladovanja procesa proizvodnje
- Zaloge materiala in izdelkov.
- Celovito produktivno vzdrževanje (TPM).
- Strukturiranje proizvodne funkcije v organizaciji.
- Primeri dobrih praks.
- Vidik proizvodne funkcije v modelih, standardih in metodah celovite kakovosti in poslovne odličnosti.
- Trajnost v proizvodnem procesu ( Učinkovita raba virov, zmanjševanje odpadkov, krožno gospodarstvo, trajnostna zasnova izdelkov, digitalizacija in pametna proizvodnja.
Nabava
Nosilec: dr. Božidar Lenarčič, pred.
- Sodobna nabava
- Organizacije nabave
- Etika v nabavi
- Upravljanje odnosov z dobavitelji
- Mednarodni trgovinski pojmi (Incoterms)
- Upravljanje nabavnih skupin
- Povpraševanja (metoda: RFI/RFQ)
- Harvardska pogajanja
- Izbor dobaviteljev
- Razvoj strategije v nabavi
- Produkt in trg
- Prepoznavanje poslovnih zahtev
- SWOT
- Strateške opcije
- Ravnanje z internimi kupci
- Porterjeva analiza trga
- Kraljičeva matrica
- Primeri dobrih praks (e-dražba, CCR, DTC, PMI (indeks nabavnih menedžerjev), TOP 20, TCO)
Logistika
Nosilec: dr. Beti Godnič, pred.
- Opredelitev logistike in njena vloga v gospodarstvu.
- Razvoj logistike.
- Opredelitev oskrbovalnih verig.
- Vloga logistike v organizaciji.
- Organizacija poslovnega sistema.
- Ključne logistične aktivnosti.
- Logistični sistemi in podsistemi proizvodnega podjetja.
- Zunanji, notranji transport, pomorski, zračni, železniški, cestni; nabavna, notranja, distribucijska in poprodajna logistika.
- Logistični procesi v organizaciji in upravljanje z zalogami.
- Vrste zalog in temeljni model optimalne naročilne količine in stroški zalog.
- Uporaba ABC analize za optimiranje zalog.
- Značilnosti različnih transportnih panog in kakovost transportnih storitev in izbor ustreznega transporta.
- Dejavniki transportnih stroškov.
- Optimiranje stroškov v logističnem sistem.
- Izboljšanje učinkovitosti logističnih procesov.
- Celovito načrtovanje v oskrbovalni verigi.
- Menedžment oskrbovalne verige.
- Vpliv globalizacije in globalne oskrbovalne verige.
- Primer dobrih praks.
Pravni okviri poslovanja
Nosilec: Janja Umek, pred.
- Temeljni pravni pojmi.
- Pravni akti. Hierarhija pravnih aktov in njihova uporaba.
- Ustavni sistem Republike Slovenije.
- Uvod v pravo Evropske unije.
- Osnove gospodarskega prava.
- Osnove stvarnega prava.
- Osnove obligacijskega prava.
- Pogodbe.
- Osnove odškodninske odgovornosti.
- Uvod v pravo vrednostnih papirjev.
- Temelji bančnih poslov.
- Uvod v pravo intelektualne lastnine.
- Uvod v delovno pravo.
Ravnanje z ljudmi
Nosilec: izr. prof. Dr (EdD, VB) Tatjana Dragovič
- Zgodovina HRM, njen kontekst in izzivi.
- HR kot strateški parameter, ki prispeva k uspešnosti podjetja.
- Kritična razmišljanja o etičnem obnašanju in trajno-sti.
- Vodenje organizacije, vključno z vprašanji, kot je upravljanje raznolikosti.
- Učenje in razvoj.
- Upravljanje uspešnosti in nagrajevanje.
- Odnosi na delovnem mestu.
- HRM v mednarodnem kontekstu (primerjalni HRM).
- HRM v multinacionalnih podjetjih (mednarodni HRM).
- HRM v drugih kontekstih (MSP in neprofitni sek-tor).
- Novi trendi in razvoj
Ekonomika organizacije
Nosilec: doc. dr. Magda Lužar
- Opredelitev organizacije, ekonomike organizacije in gospodarjenja, podjetja, podjetnika, podjetništva, krožno gospodarstvo.
- Kaj je trajno delovanje ali trajnostni razvoj ter opredelitev ESG kratice v organizaciji, LCA analize življenjskega cikla.
- Opredelitev standardov: ISO 9001 in ISO 14001.
- Opredelitev ponudbe in povpraševanja, delovanje trga.
- Poslovno okolje organizacij.
- Delitev in usklajevanje dela v organizaciji.
- Stroški; različni vidiki proučevanja stroškov.
- Prvine poslovnega procesa in obvladovanje stroškov.
- Oblikovanje prodajnih cen.
- Poslovni izid.
- Sredstva in obveznosti do virov sredstev.
- Knjigovodsko prikazovanje poslovanja.
- Analiziranje poslovanja, učinkovitost in uspešnost poslovanja.
- Odločanje o poslovanju.
- Primeri dobrih praks.
Projektni menedžment
Nosilec: izr. prof. dr. Andrej Dobrovoljc
- Projekti in projektno vodenje.
- Projektna organizacija in projektna pisarna.
- Oblikovanje projektne ideje.
- Načrtovanje projekta (aktivnosti, stroški, viri).
- Zagon projekta.
- Izvajanje projekta in obvladovanje sprememb.
- Obvladovanje tveganj.
- Nadzor projekta.
- Zapiranje projekta.
- Programska podpora projektnemu vodenju.
- Projektno vodenje in digitalna transformacija
Informatizacija in digitalna transformacija poslovanja
Nosilec: izr. prof. dr. Andrej Dobrovoljc
- Procesi in procesna organizacija.
- Model kupca.
- Prepoznava ključnih poslovnih procesov.
- Prepoznava entitet in ključnih stanj v procesu.
- Modeliranje procesov.
- Risanje diagramov stanj in procesnih diagramov.
- Prenova in izboljševanje procesov.
- Opredelitev kazalnikov učinkovitosti procesa.
- Informatizacija poslovnih procesov.
- Digitalna transformacija poslovanja.
Poslovni tuj jezik 2 - angleščina
Nosilec: Mihaela Pečnik, pred.
- Uvod in ponovitev.
- Izkušnje in kompetence.
- Obravnava različne teme in besedišče s področja poslovno-upravnih ved (npr. marketing, organizacije, prodaja, mehke veščine, medkulturno sporazumevanje) .
- Predstavitev in pogovor o organizacijah, strateška analiza, predstavitev trženjskih izdelkov itn.
- Branje in izdelava strokovnih besedil, ki se nanašajo na vsebinske sklope ostalih predmetov, pisanje življenjepisov, prošenj, zapisnikov, pisanje pogostih besedilnih vrst (povzetek, predstavitev); primerna artikulacija in komunikacija.
- Poslovno komuniciranje v različnih situacijah.
- Digitalna pismenost.
Poslovni tuj jezik 2 - nemščina
Nosilec: Irena Golobič, pred.
- Kratka ponovitev z utrjevanjem izbranega besedišča in slovničnih prvin.
- Številke in podatki, ki vsebujejo opis poti, opis podjetja, organiziranje dela, opis ljudi.
- Iskanje zaposlitve v Nemčiji, ki vključuje prijavo na delovno mesto, pogovor za delo, opis zavarovalniške dejavnosti.
- Planer in koledar, ki vključuje načrtovanje poslovne poti, termine, organiziranje dela, načrtovanje potovanja, pripovedovanje o poteku del.
- Vse o računalniku, ki vključuje razumevanje navodil za uporabo, spoznavanje IKT, pogovor/prosto pripovedovanje o napakah in poškodbah naprav, pisanje reklamacije, klic tehnične službe.
- Nova služba, ki vključuje predstavitev svojega dela, izražanje svoje želje, čestitke, pogovore s kolegi.
- Na sejmu, ki vključuje dogajanje pred, med in po sejmu, predstavitev storitev in izdelkov, pogovore na sejmu.
- Trajnost in inovacije.
- Izbrana slovnična poglavja (nedoločnik + zu, pogojnik, trpnik, pridevniki, zaimki, nekateri podredja in priredja).
- Predstavitev seminarskih nalog (govorni nastopi).
Menedžment sprememb
Nosilec: doc. dr. Milan Simončič
- Nova paradigma obvladovanja družbenih sprememb.
- Kompleksnost in večplastnost sprememb in spreminjanja.
- Uspešnost obvladovanja organizacijskih sprememb.
- Proces obvladovanja organizacijskih sprememb.
- Menedžment človeških virov in obvladovanje sprememb.
- Sodobni pristopi in modeli obvladovanja organizacijskih sprememb.
- Nova paradigma obvladovanja organizacijskih sprememb.
- Primeri dobrih praks.
- Vidik obvladovanja sprememb v modelih, standardih in metodah celovite kakovosti in poslovne odličnosti.
Delovna praksa
Nosilec: zasl. prof. dr. Boris Bukovec
- Z namenom osmišljanj in uporabe teoretičnih znanj, pridobljenih med študijem, se za študenta oblikuje prilagojen program delovne prakse z upoštevanjem vsebinskih smernic:
- Spoznavanje vrste dejavnosti organizacije.
- Spoznavanje položaja organizacije v okolju.
- Spoznavanje organiziranosti organizacije in njene procesne strukture.
- Spoznavanje materialnih in kadrovskih pogojev za delo organizacije.
- Spoznavanje in delo na različnih delovnih mestih ter spoznavanje zahtevanih znanj za opravilo le-teh.
- Spoznavanje različnih delovnih mest in poklicev.
- Izdelava operativnih projektnih nalog s področja organizacije in obvladovanja celovite kakovosti procesov.
- Omogočanje sodelovanja pri timskem delu.
- Navajanje na delovno disciplino in odgovorno opravljanje nalog.
- Navajanje na kulturo delovnega okolja in pravil obnašanja v organizaciji.
- Spoznavanje sistema vodenja organizacije s poudarkom na sistemu vodenja kakovosti in odličnosti.
- Seznanitev z informacijskim sistemom organizacije.
- Sodelovanje pri pripravi in izvedbi projektov.
- Sistemi vodenja organizacij.
- Sistem vodenja kakovosti in Sistem vodenja kakovosti po zahtevah standarda ISO 9001.
- Sistem ravnanja z okoljem in Sistem ravnanja z okoljem po zahtevah standarda ISO 14001.
- Sistem vodenja varnosti in zdravja pri delu in Sistem vodenja varnosti in zdravja pri delu po zahtevah standarda OHSAS 18001 in ISO 45001.
- Sistem obvladovanja družbene odgovornosti organizacije in Sistem obvladovanja družbene odgovornosti po zahtevah standarda ISO 26000.
- Sistem vodenja varovanja informacij in Sistem vodenja varovanja informacij po zahtevah standarda ISO/IEC 27001.
- Integracija sistemov vodenja.
- Nenehno izboljševanje kakovosti sistema vodenja. Certificiranje integriranega sistema vodenja.
- Primeri dobrih praks.
Strateški menedžment
Nosilec: doc. dr. Tatjana Mlakar
- Politika in planiranje v podjetju, koncept strateškega planiranja.
- Osnove teorije rasti in razvoja podjetja.
- Proces razvijanja poslovnih usmeritev podjetja.
- Analiza okolja podjetja in predvidevanje okolja.
- Vizija in poslanstvo podjetja.
- Celovito ocenjevanje podjetja.
- Oblikovanje strateških planskih ciljev in planskih strategij, klasifikacije strategij, značilnosti posameznih zvrsti strategij.
- Celovite (korporacijske) strategije podjetja.
- Poslovne strategije (strategije poslovnega področja).
- Funkcijske strategije.
- Izdelava strateških smernic trajnostnega poslovanj.
- Uresničevanje in kontrola uresničevanja strategij.
- Organizacija strateškega planiranja v podjetju.
- Menedžment v družinskih podjetjih.
- Primeri dobrih praks
Poslovno komuniciranje
Nosilec: Irena Potočar Papež, pred.
- Teoretična izhodišča, vloga in pomen poslovnega komuniciranja v 3. tisočletju.
- Vrste in oblike komuniciranja.
- Razsežnosti in smeri komuniciranja.
- Kakovost komuniciranja.
- Etika poslovnega komuniciranja.
- Komunikacija znotraj in zunaj organizacije.
- Kreativno razmišljanje in komuniciranje.
- Javno nastopanje – komuniciranje na sestanku, konferenci …
- Elektronsko komuniciranje (netiketa).
- Poslovni bonton.
- Digitalno komuniciranjem in sodelovanje.
- Družbeno odgovorno komuniciranje.
- Primeri dobrih praks
Sistem vodenja kakovosti
Nosilec: Matej Klasinc, pred.
- Sistem vodenja kakovosti kot del poslovanja.
- Sistem vodenja kakovosti po zahtevah standarda ISO 9001.
- Vzpostavitev sistema vodenja kakovosti.
- Poslovnik kakovosti.
- Presoja sistema vodenja kakovosti.
- Certificiranje sistema vodenja kakovosti.
- Integracija sistema vodenja kakovosti z drugimi sistemi vodenja.
- Specifičnosti v sistemih vodenja kakovosti.
- Trajnostni vidiki in digitalizacija v sistemu vodenja kakovosti.
- Stroški kakovosti.
- Primeri dobrih praks.
Sistem ravnanja z okoljem
Nosilec: doc. dr. Matej Jevšček
- Sistem ravnanja z okoljem kot del poslovanja.
- Sistem ravnanja z okoljem po zahtevah standarda ISO 14001.
- Vzpostavitev sistema ravnanja z okoljem.
- Dokumenti istema ravnanja z okoljem.
- Presoja sistema ravnanja z okoljem.
- Certificiranje sistema ravnanja z okoljem.
- Integracija sistema ravnanja z okoljem z drugimi sistemi vodenja.
- Primeri dobrih praks.
Sistem vodenja varnosti in zdravja pri delu
Nosilec: doc. dr. Tatjana Mlakar
- Sistem vodenja varnosti in zdravja kot del poslovanja.
- Sistem vodenja varnosti in zdravja pri delu po zahtevah standarda OHSAS 18001.
- Vzpostavitev sistema varnosti in zdravja pri delu.
- Poslovnik sistema varnosti in zdravja pri delu.
- Presoja sistema varnosti in zdravja pri delu.
- Integracija sistema varnosti in zdravja pri delu z drugimi sistemi vodenja
- Primeri dobrih praks
Družbena odgovornost organizacij
Nosilec: doc. dr. Milan Simončič
- Teoretična izhodišča in koncept družbene odgovornost.
- Sistem obvladovanja družbene odgovornosti po zahtevah standarda ISO 26000.
- Model odličnosti v funkciji družbene odgovornosti
- Družbena odgovornost podjetij, vloga menedžmenta in voditeljstva.
- Družbena odgovornost in trajnostni razvoj.
- Nacionalna strategija družbene odgovornosti v EU in v Sloveniji.
- Dobre prakse
Podjetništvo
Nosilec: doc. dr. Magda Lužar
- Podjetje, podjetnik in podjetniški proces
- Ideja in poslovna priložnost
- Analiza izvedljivosti
- Pomen poslovnega modela
- Analiza konkurence in panoge
- Priprava poslovnega načrta
- Finančna ocena in zbiranje kapitala
- Izbira trga in promocija
- Krožno gospodarstvo in primeri dobrih praks.
- Vidik podjetništva v modelih, standardih in metodah celovite kakovosti in poslovne odličnosti
Karierno načrtovanje
Nosilec: Irena Potočar Papež, pred.
- Uvod v kariero.
- Prednosti kariernega načrtovanja.
- Karierni prehod in karierni prelom.
- Karierna orodja.
- Doseganje karierne odličnosti.
- Karierni coaching.
- Razvoj kariere v organizaciji.
- Karierna blagovna znamka.
- Osebni karierni načrt.
- Samopromocija in karierni management.
- Primeri dobrih praks.
Poslovni kovčing
Nosilec: izr. prof. Dr (EdD, VB) Tatjana Dragovič
- Teoretična izhodišča, vloga in definicija kovčinga.
- Vrste kovčinga.
- Poslovni kovčing in mentorstvo.
- Kompetence kovča.
- Koncepti kovčinga.
- Orodja kovča.
- Principi poslovnega kovčinga.
- Vloga poslovnega kovčinga v profesionalnem razvoju posameznika in organizacije.
- Etika v kovčingu.
- Primeri dobrih praks.
Diplomski raziskovalni seminar
Nosilec: doc. dr. Franc Brcar
- IMRAD struktura strokovnih del.
- APA standard citiranja, povzemanja in navajanja literature.
- Iskanje literature.
- Kvalitativne metode raziskovanja.
- Kvantitativne metode raziskovanja.
- Mešane metode raziskovanja.
- Izdelava dispozicije diplomske naloge (osnutek).
- Izdelava strokovnega članka.
Projektni praktikum I
Nosilec: Jerneja Šurla Gašperšič, pred.
- Projektni praktikum I temelji na avtentičnem in izkus-tvenem učenju. Študenti so vključeni v izkušnje in osredotočeno refleksijo, z namenom povečanja znanja, razvoja veščin, opredeliti oz. razjasniti vrednote in razvoj sposobnosti, da prispevajo k svoji skupnosti. Osredotočena refleksija spodbuja študente k ustrezni povezavi njihove akademske, strokovne in osebne motivacije in cilje. S pomočjo teh povezav bodo štu-denti lahko aplicirali svoj učni proces v nadaljnje izkuš-nje in kontekste.
- Predstavitev aktivnosti fakultete:
- dogodki
- projekti
- raziskave
- tutorstvo
- organi
- samoevalvacija
- trajnostne prakse
- Izbirna aktivnost (delo študenta za 25 ur je 1 ECTS):
- Pomoč pri organizacije dogodkov,
- ali/in raziskave oz. projekti FOŠ, ki niso del ob-veznih sestavin študijskih programov,
- ali/in tutorstvo, delo s študenti, organi FOŠa,
- ali/in sodelovanje pri izvajanju samoevalvacije FOŠ
- Vsak študent vodi zbirno mapo (portfolio), v katero vlaga svoja dela ter potrdila in dokazila o udeležbi na aktivnostih Praktikuma I in drugo. Sproti priloži osredotočene refleksije.
Temelji menedžmenta dobrega počutja
Nosilec: prof. Dr (PhD, ZDA) Annmarie Gorenc Zoran
- Uvod.
- Promocija zdravja in dobrega počutja na delovnem mestu.
- Pravni vidiki stresa na delovnem mestu.
- Teoretični vidiki.
- Voditeljstvo in menedžment.
- Delo na daljavo, tehnologija in dobro počutje.
- Programi za zaposlene, voditelje in menedžerje.
- Učinkovita komunikacija za dobro počutje na delovnem mestu.
- Primeri dobrih praks in študij primerov.
Vojaški menedžment, voditeljstvo in vojaška etika
Nosilec: zasl. prof. dr. Boris Bukovec
- Koncept vojaškega voditeljstva, poveljevanja in kontrole,
- Metode raziskovanja vojaške veščine in operacijskega raziskovanja.
- Proces načrtovanja vojaških aktivnosti.
- Štabna kultura.
- Upravljanje s človeškimi viri.
- Vojaški profesionalni kodeks in etika bojevnika.
Vojaški obrambni sistemi
Nosilec: doc. dr. Darko Ščavničar
- Vojaški podsistem nacionalne varnosti Republike Slovenije.
- Delovanje Slovenske vojske v sistemu kolektivne obrambe in varnosti.
- Zakonitost delovanja vojaških sil v vojni, miru in na operacijah kriznega odzivanja.
- Mednarodno humanitarno pravo.
Vojaška delovanja
Nosilec: izr. prof. dr. Tomaž Kladnik
- Zgodovinski razvoj vojskovanja in vojaških ved.
- Vojna, vojaške operacije, oboroženi spopadi.
- Okolja bojevanja.
- Doktrin kopenskih, zračnih in pomorskih sil ter načela delovanja združene taktične enote.
- Kopensko vojskovanje.
- Koncept bojnega delovanja voda, čete, bataljona, samostojno in znotraj enote združene taktične ravni.
- Vojaške zmogljivosti in oborožitveni sistemi
Menedžment omejitev v organizacijah
Nosilec: doc. dr. Tomaž Aljaž
- Uvod v teorijo omejitev.
- Reševanje fizičnih omejitve v organizaciji s pomočjo »teorije omejitev«.
- Zmanjševanje vpliva variabilnosti med procesi, kjer so omejitve fizične narave.
- Zagotavljanje stabilnosti, predvidljivosti in zanesljivosti končnih rezultatov dela (procesa).
- Skrajšanje časov potrebnih za izvedbo nalog (izdelkov) in znižanje zalog.
- Zmanjševanje konfliktov v procesu dela in izboljšanje odzivnosti glede potreb trga.
- Omejitve pri trenutni metodologiji projektnega vodenja in kako jih lahko premagamo.
- Koncept vodenja projektov s pomočjo Teorije omejitev.
- Upravljanje projektov v večrpojektnem okolju z deljenimi virie.
Digitalna preobrazba organizacij
Nosilec: Bogdan Mali, pred.
- Uvod v digitalizacijo.
- Temeljni informacijski sistemi in njihova integracija.
- Industrijski internet stvari (IIoT), strojno učenje in umetna inteligenca.
- Izbrane rešitve pametnih tovarn.
- Uvajanje sprememb in digitalna kultura.
- Prihodnost digitalizacije.
- Izbrana orodja digitalne organizacije.
Kakovost digitalnega vodenja in sodelovanja
Nosilka: prof. Dr (PhD, ZDA) Annmarie Gorenc Zoran
- Uvod v digitalni menedžment in vodenju.
- Vloga menedžmenta in vodstva pri digitalni preobrazbi.
- Struktura hibridnih in oddaljenih delovnih procesov.
- Kakovost v digitalnem okolju.
- Orodja in tehnologije (digitalne platforme, komunikacijska orodja, orodja za projektni menedžment, varnost, umetna inteligenca, etika uporabe).
- Vodenje in sodelovanje, virtualna timska dinamika, hibridno delo, oddaljeno vodenje, digitalna komunikacija, zaupanje.
- Študija primerov dobrih praks.
- Prihodnji trendi in izzivi na področju digitalnega sodelovanja
Temelji organizacijske antropologije
Nosilka: doc. Dr. (AR) Nadia Molek
- Uvod: kaj je organizacijska antropologija?
- Organizacijska in Poslovna antropologija,
- Antropologija uporabnikov in UX raziskava,
- Storitev ali oblikovalna antropologija;
- Preučevanje organizacije z antropološko metodo: etnografija, opazovanje z udeležbo in globoki intervijuji.
- Primeri uporabe antropološke perspektive za izboljšanje organizacij